Başarılı üst göz kapak cerrahisi, üst kapak,kaş, alın ve orbital rimin ilişkisinin sanatsal olarak değerlendirilmesi ile başlar. Güzel göz kapağı nispeten modası geçmeyen statik bir durumdur. İdeal üst göz kapağı,üst göz kapak katlantısının , kapak kenarının 1 cm den az bir mesafe üstünde olmasıdır. Orbital rim altındaki çukur kemik yapıyı göstermemelidir. Lateral göz kapağı lateral rim üstünde katlantı veya sarkıklık yapmamalıdır. Göz kapağı görüntüsü genç , dinamik ve sağlıklı olmalıdır.

Üst göz kapağı cerrahisinde kaşın önemi büyüktür. Kaşları düşük olanlarda konuşma esnasında kaşlarını sıklıkla kaldırırlar, alında derin ve yatay çizgilenmelere neden olurlar. İdeal kaşın dış ve orta bölümü orbital kemİk çukuru kenarının üstünde olmalıdır. Eğer kaş kemiğin altında ise kaş kaldırmada yapılmalı ki üst göz bleferoplasti ameliyatı başarılı olabilsin. Bu durumda hastaya kaş kaldırma ile üst göz kapağı cerrahisi birlikte uygulanır.

Üst Göz Kapak Problemleri

1- Cilt sarkması
2- Yağ yastıkçıklarının büyümesi ve fıtıklaşması sonucu torbalanma
3- Her iki problemin bir arada olması

Bütün estetik cerrahi işlemlerde olduğu gibi burada da cilt kalınlığının önemi büyüktür. Zira ince cilt çabuk ve iz bırakmadan iyileşir ancak altta olabilecek en ufak bir düzensizliği gösterir . Kalın cilt ise göz kapağına ciddi bir yük bindirir ve cerrahi izi geç ortadan kaybolur.

Başarılı bir göz kapağı cerrahisi, kişiye 10 yıl geri götürecek bir görüntü sağlar.

Hasta ameliyattan iki hafta önce aspirin, E vitamini, ibuprofen gibi ağrı kesicileri kesmelidir. Zira pıhtılaşmayı geciktiren ilaçlardır.
Ameliyat genellikle lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi 45 dk -1 saat civarındadır.

Üst Göz Kapağı Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Mümkünse iki yastıkta ve sırt üstü yatmalı
  • İlk gün buz kompresi uygunlanmalı
  • Günde iki defa göz merhemi sürülmeli
  • ilk 24 saat kitap okunmamalı ve televizyon seyredilmemeli
  • Spor 10 gün yapılmamalı. Maksimum fiziki aktivite 1 ay sonradır.
  • Makyaj 6. günden sonra yapılabilir

Alt göz kapağı ameliyatı için ” Göz Kapağı Estetiği ” adlı yazımıza gözatabilirsiniz.