Revizyon rinoplasti veya ikincil burun ameliyatı olarak bilinen sekonder rinoplasti ilk ameliyattan istediği sonucu alamamış, ya da ameliyat sonrası travmaya bağlı burunda şekil bozukluğu oluşmuş hastalara uygulanan ek işlemdir. Burunun işlevselliğini veya görüntüsünü düzeltmek revizyon uygulaması yapılmaktadır.

 

Her revizyonun bıçak altına yatılarak yapılmadığının bilinmesi gerekmektedir. Bazen küçük dokunuşlar burun görünümünü düzeltmede yeterli olmaktadır. Bu küçük dokunuşlar genelde birkaç dakika içinde hafif törpüleme ya da küçük bir alandaki çökmenin kıkırdakla doldurulmasıyla tamamlanmaktadır.

 

Her doktorun deneyimine, uzmanlığına bakılmaksızın revizyona ihtiyaç duyduğu hastalar olmaktadır. Bu durum burnun karmaşık yapısı ve ameliyat esnasında veya sonrasında beklenmedik durumlar oluşmasıyla ilgilidir. Bununla beraber doktorun revizyon oranı, yani hastaların yüzde kaçına revizyon uygulandığı da önemlidir. Bu oranı göz önünde bulundurmak ve deneyimli bir doktor tercih etmek revizyon ihtimalini çok büyük bir oranda düşürecektir.