Burun estetiği yaptıracak kişilerin en merak ettiği konulardan biri de operasyonun zamanlamasının nasıl olması gerektiğidir. Her mevsimin avantajları ve dezavantajları olmakla beraber, en doğru zaman hastanın kendini hazır hissettiği ve operasyonla ilgili yeterli bilgi sahibi olduğu süreçtir.

Burun estetiğinin yapıldığı mevsim, işlemin sonucunu etkilememektedir. Ancak operasyondan sonra burun derisi incelip hassaslaşacaktır. Bu nedenle bir süre güneşten korumak gerekecektir. Kış ve sonbahar aylarında güneşe daha az maruz kalınması ve serin hava nedeniyle ödem oluşumunun az olması gibi sebeplerle yüz operasyonlarında bu mevsimler daha sık tercih edilir

Bahar ve yaz aylarında alerji sorunu yaşayan hastalar için de serin havalarda burun estetiği yaptırmak daha konforlu bir seçenektir. Alerjik hastalarda hapşırma, burun akıntısı gibi sorunlar iyileşme sürecini zorlaştırabilir.

Kış aylarında burun estetiği yaptırmış bir hasta fazla soğukta kaldığında geçici bir sızlama duyabilir, ancak iyileşmeyi etkileyecek bir durum değildir. Hangi mevsimde burun estetiği yapıldığından çok operasyon sonrası bulunulan ortam sıcaklığı önemlidir. Ne sıcak ne de soğuk olan bir ortamda bulunmak tavsiye edilir.