Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulaklar, vücudun yetişkin boyuna ulaşan ilk kısımlarından biridir. Kulak aşırı açık olduğu zaman kepçe kulak olarak adlandırılır. Nüfusun yaklaşık% 2’sinde kepçe kulak sorunu görülmektedir. Bu sorun genellikle kalıtsaldır ve kulakta normal kıkırdak kıvrımlarının eksikliğinden kaynaklanır. Önde gelen kepçe kulak vakalarının çoğu, erken çocukluk döneminde, genellikle okulda alay ile ilgili bir sorun haline gelir. Çoğu cerrah, çocuk ameliyatın neleri içerdiğini anlayacak yaşa gelene kadar, kepçe  kulaklar için ameliyat yapılmasını önerilmez. Bu aşamada çocuğun sonuçtan işbirliği ve mutlu olma olasılığı daha yüksektir. Kulak kıkırdağı ilk yıllarda sıklıkla yumuşak olduğundan, belirgin kulaklara yönelik operasyonlar beş yaşın altındaki çocuklarda nadiren yapılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Kepçe kulak estetiği, diğer adı ile otoplasti, kulağın fazla büyük ya da açık görüntüsünün ortadan kaldırılması için uygulanan bir operasyondur. Kulak estetiğini gerektiren durumlar, kulağın standartlardan daha geniş açıya sahip olması veya kulak kıvrımının belli olmamasıdır. Bu durum kulağın duyma fonksiyonunu etkilemese de, görüntü açıdan özellikle çocuk yaşlarda alay konusu olduğundan kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple kepçe kulak estetiği, kişinin özgüvenini kazanmasına ve buna bağlı olarak sosyalleşmesine katıda bulunacağından erken dönemde yapılması önemlidir.

Kepçe kulak ameliyatında hangi teknikler kullanılır?

Otoplasti, belirgin kulakların cerrahi olarak düzeltilmesini tanımlamak için kullanılan terimdir. Ameliyat çocuklar için genel bir anestezi içerir, ancak yetişkinler sadece lokal anestezi altında ameliyat edilebilir. Operasyon sırasında, kulağın arkasında, kulak ile başın kenarı arasındaki oluğa yakın bir kesim yapılır. Bu kesi kıkırdağı açığa çıkarır, kulak kıkırdağı zayıflatmak için ön yüzeyi puanlayarak, kıkırdak kasesinin küçük bir parçasını (konka) çıkararak veya yeniden şekillendirmek veya daha yakın döndürmek için kulağın arkasına bazı dikişler sokarak geri ayarlanabilir. başa. Bu yapıldıktan sonra, cilt bir dikişle kapatılır ve genellikle koruyucu bir bandaj veya baş giysisi uygulanır.

Kepçe Kulak Ameliyatları Kaç Yaşında Yapılmalı?

Kepçe kulak ameliyatları ile kulakları başa doğru yaklaştırma, kulak küçültme, kulak kıvrımlarındaki anomali varsa kıvrımları yeniden düzeltme gibi işlemler yapılabilir. Ülkemizde en sık uygulanan operasyon kepçe kulağı başa yaklaştırma ameliyatıdır. Kulaklar doğumdan itibaren gelişmeye başlar. 5-6 yaşında gelişiminin %80’ini tamamlar. Bu nedenle 5-6 yaşından itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılmaya başlanır. Bununla beraber hiçbir zaman otoplasti için çok geç değildir.

Kepçe kulak ameliyatı iyileşme süreci

Kepçe kulak ameliyatından sonra hastanede kalmaya gerek bulunmaz. Operasyon sonrası bandajlar her zaman gerekli değildir, ancak birçok cerrah küçük bir koruma sağlamak için bunları kullanır. Hastaların yaşına bağlı olarak 1-7 gün sonra çıkarılabilirler. Kulak arkası dikişler de 7 -10 gün sonrasında alınabilir. Hastanın normal tüm fiziksel aktivitelerini yapabilir duruma gelmesi ise 6 hafta sürebilir. Operasyondan bir hafta ve yaklaşık üç ay sonrasına kadar kontrole gitmeniz gerekebilir.