Burun estetiği temel olarak açık ve kapalı teknikle yapılır. Bunun dışında söz edilen diğer burun estetiği teknikleri kapalı ya da açık tekniğin alt başlıklarına giren, kullanılan teknolojinin ismini alan ya da yeni bir isim türetilmiş olan yöntemlerdir. Bu teknikler;

Primer Rinoplasti: En sık yapılan teknik olan bu yöntemde burundaki kemerin alınması, kanatların küçültülmesi gibi estetik sorunlar ortadan kaldırılıp burun yüze uyumlu hale getirilir.

Seconder Rinoplasti: İlk yapılan burun estetiği ameliyatından istenilen sonuçların alınamaması durumunda uygulanan ikincil müdahalelerdir.

Tiplasti : Burun ucundaki düşüklük, kanatların geniş olması gibi durumlarda uygulanan bu yöntemde burun kemerine müdahale edilmez. Burun ucu estetiği olarak bilinmektedir.

Septoplasti: Septum adlı yapının düzeltilmesini hedefleyen bu yöntemde nefes almanın önüne geçebilen ve estetik olarak sorun oluşturan kemer-kıkırdak eğrilikleri düzeltilir.

Konka Cerrahisi: Burun içerisinde bulunan etler konka olarak adlandırılır. Konkalar zaman içinde farklı nedenlere bağlı olarak büyüyebilir ve nefes alma sorunu yaratır. Bu yöntemle konka küçültülerek hava kanalları açılmış olur.

Piezo-Mikromotor Rinoplasti: Adını ameliyat esnasında kullanılan teknoloji ve cihazlardan alan bu yöntemler cerrahın işini kolaylaştırıp daha etkili sonuç alınmasına yardımcı olur.

Letdown Rinoplasti: Burun sırtını oluşturan duvar geri çekilerek kemer ortadan kaldırılır.