Yaş, genetik, beslenme gibi faktörlere bağlı olarak göz altlarında morluk, torbalanma, çökme gibi deformasyonlar meydana gelmektedir. Son zamanlarda oldukça popüler olan göz altı ışık dolgusu yöntemi sayesinde göz altı yeniden yapılandırılıp canlı, genç ve aydınlık bir görünüme kavuşulmaktadır. Gözaltı ışık dolgusu alt göz kapağında morluk bulunan veya az-orta derece torbalanma olan hastalara uygulanabilmektedir. Deformitenin yoğunluğuna göre uygulamanın belirlenmesi daha iyi sonuç alınmasına yardımcı olur.

Gözaltı ışık dolgusu uygulandıktan hemen sonra etkisini göstermektedir ancak ilk günler alt göz kapağı çevresinde bir miktar morluk ve şişlik oluşabilmesi normaldir. Göz çevresi çok kompleks ve kişiye özel bir yapıya sahip olup damar yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerden olduğundan uygulamanın oldukça dikkatli yapılması gerekmektedir.

Gözaltı ışık dolgusunun etkin olduğu süre kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 1-1,5 yıl kadar kalıcı olabilmektedir. Deri kalitesi, yaşam tarzı gibi faktörler süreyi değiştirebilir.