Burun köprüsünde bulunan küçük, üçgen bir kemiktir. Yüzün ön bölümünde yer alan ve burun şeklini oluşturan kemikleri ifade eder. Burun kemiği, burnun şeklini oluşturmaya ve burun geçişlerini korumaya yardımcı olur. Burun kemiğindeki yaralanmalar burnun kırılmasına neden olabilir. Burun kemiği uygulaması, deviasyon denilen kemik eğriliğini düzeltmek için uygulanır.

Burun Kemiği Uygulaması Nasıl Yapılır?

Aşağıda burun kemiği tedavisi için genel olarak kullanılan yöntemlerden bazılarını sıraladığımız zaman şunlar karşımıza çıkmaktadır:

Alerjik rinit, sinüzit gibi burun içi rahatsızlıkların tedavisi için bazı ilaçlar kullanılabilir. Burun içi hava akımını arttırmak için burun içi çalışmaları yapmak veya burun içi hava akımını arttıran cihazlar kullanmak gibi seçenekler yer alabilir.

Burun kemiği deformasyonlarını düzeltmek için burun estetiği ameliyatları yapılabilir. Bu ameliyatlar, üst burun kemiği, orta burun kemiği, alt burun kemiği gibi farklı bölgeler için farklı yöntemler kullanılabilir. Sinüzit gibi burun içi rahatsızlıkların tedavisi için burun kemiği uygulaması yöntemi kullanılabilir. 

Burun Kemiği UygulamasıBurun Kemiği Eğriliği Neden Kaynaklanır?

Genetik faktörler, travma, yanık veya inflamasyon gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca, sürekli burun tıkanıklığı veya burun içi yapıların anormal gelişimi de burun kemiği eğriliğine neden olabilir. Cerrahi müdahale gerektirebilecek durumlar kronik burun tıkanıklığı, estetik endişeler veya nefes alma zorluklarıdır.

Belirtileri Nelerdir?

Operasyon, hem estetik bir görünüş için hem de sağlıklı bir yaşam için yapılabilir. Burun kemiğinde insan yaşamını zorlaştırabilecek belirtiler olabilir. Burunda kemik eğriliği belirtileri arasında şunlar bulunabilir:
1-Nefes almada zorluk
2-Sürekli burun tıkanıklığı veya burun akımının azalması
3-Sürekli burun çekilmesi veya hapşırma
4-Sesli nefes alma
5-Uyku düzensizliği, özellikle burun tıkanıklığı nedeniyle uyku apnesi
6-Estetik endişeler, burun görünümünde anormal bir eğrilik oluşması

Uygulama Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında burun ve yanaklarda şişlik ve morluklar oluşabilir. Ayrıca burun içinde hava yollarının tıkanması nedeniyle nefes almada zorluk oluşabilir. Bu durum ilk birkaç gün içinde geçebilir. Şişlik ve morluklar azalmaya başlar ve burunda konforlu nefes alınmaya başlar.

Burun şekli daha net görülmeye başlar. Burun şekli kesinleşir ve burun içindeki hava yolları tam olarak açılır. Burun şekli ve nefes alma daha da iyileşir. Ama her kişi iyileşme sürecinde farklıdır ve belirli bir süre içinde tam iyileşme beklenemez. Ayrıca, burun kemiği uygulaması sonrası dönemde doktorun önerdiği gibi bakıma ve kontrole devam etmek gerekmektedir.