Botoks

Botoks en yaygın olarak derideki kırışıklık ve çizgilerin belirli süreliğine yok edilmesi amacıyla uygulanır. Uygulanan bölgenin durumu ve uygulanan kişinin yaşına göre botoksun kalıcılık süresi 4 ile 6 ay arasında değişiklik gösterir. Hamile ve emziren kadınlar dışında herkese uygulabilen bir yöntemdir.

Botoksun uygulanma süresi ile ortalama 15 dakikadır. İşlemden sonra herhangi bir acı ve ağrı oluşmaz. Botoksun uygulandığı gün sauna, spor gibi aktiviteler yapılmaması ve uyurken yüz üstü yatılmaması önemlidir. Bunun dışında hasta uygulamanın akabinde gündelik hayatına dönebilir. Botoksun tam olarak sonucunun görülmesi ise yaklaşık yedi gün sürmektedir.

Botoks Bölgeleri

Yüzde kırışıklıkların en belirgin olarak meydana geldiği kısımlar; göz çevresi, alın, burnun yan duvarları, dudak üzeri ve ağız çevresi ile boyun bölgesidir. Kırışıklıkların oluşma nedeni ise bu bölgelerdeki mimik kaslarının sürekli olarak kasılmasıdır. Bu kırışıklıklar kişinin yaşlı, yorgun ve mutsuz görünmesine neden olur.

Uygulama yapılabilen belli başlı bölgeler;

  • Alın kırışıklıkları
  • Göz kenarı kırışıklıkları (Kaz ayakları)
  • Kaş kaldırılması
  • Kaş arası çizgiler
  • Boyun derisi
  • Üst dudak üzerindeki ince çizgiler

Botoks uygulaması sonucu yukarıda bahsettiğimiz mimik kaslarının geçiçi olarak kasılmasıı engellenmiş olur. Böylece yüz ve ciltte daha genç ve enerjik bir görüntü sağlanır.

Botoks Nasıl Uygulanır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Botoks sıvısı çok ince uçlu bir iğne yardımı ile kırışık görünüme neden olan kasların üzerine enjekte edilir. İşlem sırasında çok hafif bir yanma meydana gelse de botoksun bölgedeki diğer kaslara dağılmaması için uygulama yapılan yerin ovuşturulmaması önem taşır.

Aşırı Terleme Sorununa Önlem Olarak Botoks

Özellikle yaz aylarında çok fazla terleyen el, koltuk altı ve ayak gibi bölgelere botoks uygulanabilir. Uygulanan botoks ile terleme sorunu yaklaşık altı ay ortadan kaldırılır. Uygulamaya başlamadan önce bölgenin özel krem yardımı ile uyuşturulması gereklidir.