Kulak Zarı Ameliyatı ve Nedenleri

Çocukluk çağında sık sık geçirilen enfeksiyonlar sonucu kulak zarında hasar oluşabilmektedir. Kulak akıntısı ve işitme kaybı gibi şikayetler en sık görülen şikayetlerdendir. Ameliyata neden olabilecek bir kaç belli teşhis vardır. Orta kulakta ve kemikçiklerde problem olmadan sadece kulak zarında meydana gelen delik veya kemikçikler bozuktur ya da orta kulakta oluşan iltihap müdahale edilmesi gereken durumlardandır. Bu tip durumlarda ameliyata başvurulabilir.  Kulak zarının kapanma şansının olmadığı durumlarda kapatılması gerekir. Kulak zarı ameliyatı bir kaç amaçla yapılabilir. İşitme kaybı amacı ve kulak zarı kapatma amacıyla yapılır.

Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri

  • Ameliyat sonrası yapılan zar tutmayabilir,
  • Her cerrahi müdahale sonrası olabilecek enfeksiyon olabilir,
  • Eğer ödem veya derinde onarılacak bir kemik varsa ve açıkta olan sinirlerden dolayı yüz felci riski vardır. Ancak bu durum çok nadir karşılaşılan bir durumdur.

Kulak Zarı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Genel olarak sadece zarda oluşan problemde endoskopik tercihi öne çıkabilir. Yani kulaktan alınan kıkırdak zar şekline getirilerek kulak zarının yerine yerleştirilir. Eğer orta kulakta iltihap varsa ve özellikle bu iltihap beyine yakın bir yerdeyse kulak arkasını kesmek veya kemiği oymak gibi işlemler gerekebilir. Kemikçiklerde problem varsa onarılması için müdahale edilir. Bu müdahale 2 şekilde gerçekleşebilir. Ya kemik üzerinde şekillendirme yapılır ya da kulak ve vücutla uyum sağlayacak dışarıdan malzemeler kullanılarak yapılır.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası

Yapılacak işleme göre 1 ya da 2 saat sürebilir işleme göre hasta, aynı gün taburcu olabilir veya bazı durumlarda bir gece hastanede istirahat önerilir. 1 hafta sonra dikişler alınır. Mutlaka kulak tamponu kullanılır. 2 hafta boyunca kulak zarının iyileşmesi beklenir. 2 haftanın ardından çıkarılan tamponun ardından kulak zarının ne derece uyum sağladığını görebiliriz.