Buruneti Nedir?

Buruneti küçültülmesi, nefes alıp vermekte zorlanan hastaların başvurduğu, uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen bir operasyondur. Buruneti halk arasında çok geniş anlamda kullanılmakta, diğer adıyla konka olarak adlandırmaktadır. Buruneti, burunda nefes alıp verirken alınan havanın ısıtılarak nemlendirilmesini sağlamaktadır. Buruneti küçültülmesi günümüzde uzman hekimler tarafından sıklıkla uygulanan bir operasyondur.

Buruneti Belirtileri Nelerdir?

Burunetleri; burnun alt, orta ve üst kısmı olmak üzere 3 bölgesinde bulunmaktadır. Yumuşak doku ve kemikten oluşan burunetleri kullanılan ilaçlar, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar ya da çevresel faktörler nedeniyle büyür ve kişinin nefes alıp vermesini zorlaştırır. Hastanın ağrı ve acısının artması ile buruneti küçültme ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Buruneti, fonksiyonel bozukluğunun nedenleri arasında burun tıkanıklığı sık görülen nedenler arasında yer almaktadır. Burun tıkanıklığına neden olmadığı zamanlarda sinüslerin deliklerini daraltarak sürekli tekrar eden sinüzitlere sebep olmaktadır.

Buruneti Küçültülmesi

Buruneti Nasıl Oluşur?

Buruneti küçültme ameliyatı, burunetinin büyümesi ile gerçekleştirilmektedir. Buruneti büyümesine neden olan genetik ve çevresel faktörler bulunmaktadır. Buruneti küçültme ameliyatı gerektiren en büyük etkenlerden biri burunetinin büyüyerek burun tıkanıklığına neden olmasıdır. Burun tıkanıklığı sorunu yaşayan biri derin nefes almakta zorlanır. Gece uykusunda oksijen alımını artırmak için ağzından nefes alıp verir, burun tıkanıklığı da horlamaya yol açar. Burunetinin büyümesine etki eden diğer faktörler;

  • Alerji,
  • Fazla yapılan spor aktivitesi,
  • Kirli havaya çok maruz kalmak,
  • Soğuk ve sıcak farkını çok fazla yaşamak gibi etkenler burunetinin büyümesine etki etmektedir.

Buruneti Küçültülmesi Nasıl Yapılır?

Pratik olarak 2 türlü tedavi uygulanabilir. Bunlardan Randyofrenkans en sık kullanılandır. Radyofrekans, ısı enerjisi vererek içeride bulunan dokuyu küçültmeye yardımcı olan bir müdahale çeşididir. Lokal bile yapılabilir. Ancak bu uygulama her hastaya uygun olmayabiliyor. Bazı durumlarda burunetinin içerisindeki kemik kısım fazla oluyor. Bu durumda kemiğin alınması gerekmektedir. Cerrahi olarak bir müdahale etme seçeneğini ön plana çıkarmaktadır.

Buruneti Küçültülmesi Sonrası

Buruneti küçültülmesi genellikle 15 ya da 20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Buruneti ameliyatı haricinde burun estetiği, burun kaldırma, burun düzeltme gibi operasyonlar uygulanacaksa buruneti küçültülmesi 2 saat kadar daha devam edebilir. Buruneti küçültme ameliyatı sonrası hastalar genellikle kısa bir süre hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmektedir.

Buruneti Küçültülmesi