Bademcik ve Genizeti

Bademcikler ve Genizeti bağışıklık sisteminde görev alırlar. Bunlar vücutta oluşacak enfeksiyonlarda sorun yaratırlar. Bu durumlarda ilaç tedavisi tercih edilir. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflaması ve oluşan enfeksiyonların artması ilaç tedavisinin yeterli gelmemesine neden olabilirler. Bu tip durumlarda bademcik ve genizeti ameliyatı tercih edilmektedir.

Bademcik Ameliyatı

Bademcikler boğaz bölgesinde bulunurlar ve Lenfoid dokudan oluşurlar. Solunum yaparken maruz kalınan mikropların bağışıklık sistemimizde ilk karşılaştığı yerdir. Bu nedenle bağışıklık sistemimizin birincil parçalarındandır. Bu nedenle ameliyatla alınıp alınmaması konusunda tereddütler yaşanabilir. Bu durumları avantaj ve dezavantaj olarak değerlendirecek olursak; bademcik ameliyatı için kesin kriter ve göreceli kriter olarak 2’ye ayırabiliriz. Kesin kritleri şöyle anlatabiliriz kötü bir hastalıktan dolayı olabilir ya da uyku apnesi(horlama), gece solunumun kesilmesi, iştah kaybı gibi. Göreceli kriterler ise hasta sık sık enfeksiyon geçiriyorsa ve yılda birkaç defa antibiyotik kullanması gerekiyorsa bademcik ameliyatının yapılmasında fayda vardır.

Genizeti Ameliyatı

Genizeti vücudumuzda burun ve boğaz arasında bulunur. Lenfoid dokudan oluşur. Çocuklukta burundan maruz kalınan bakteri ve virüslerle ilk temasta bulunur ve vücudun onlarla savaşması için antikor üretir. Genizeti çocuklarda bir takım problemlere neden olabilir. Burun tıkanıklığı, horlama, iştahsızlık kulağa giden kanalı tıkayarak kulakta sıvı birikmesi ve işitme kaybına neden olabilmektedir. Böyle bir durumda ameliyatla alınması gerekebilir. Çekilen film sonucu genizeti büyüklüğü saptanır ve genizetinin alınmasına karar verilir. Endoskopik bir operasyon tercih edilebilir.

Bademcik ve Genizeti Ameliyatı Riskleri

Kanama karşılaşacak en büyük risktir oranı 1% dir. Ciddi bir kanama oluşması 1000 de 5 gibi bir oranla çok nadir görülür. Ameliyat sırasında bu durumla karşılaşılmamak için efor sarfedilmektedir. Bu tip bir durumda tekrar ameliyat tercih edilebilir.

Bademcik ve Genizeti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Bu iki ameliyattan sonra en çok merak edilen şey oluşan enfeksiyon akciğerlere iner mi sorusu oluyor. Yapılan araştırmalarda bademcik ve genizeti alınması sonucu vücutta o fonksiyonları gerçekleştirecek parçalar bulunmaktadır. Ameliyat olmuş ve olmamış insanların karşılaştırmalarında da bir farklılık olmadığı gözlemlenmiştir.