Burun Kemiği Ameliyatı

Burun kemiği ameliyatı burun kemiğindeki eğriliği düzeltmek için yapılmaktadır. Burun kemiğindeki bu eğriliğe “deviasyon” adı verilmektedir. Deviasyon sadece görsel açıdan değil kişinin nefes almasını da olumsuz yönde etkilediğinden cerrahi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Çünkü sağlıklı nefes alınaması kişinin farklı rahatsızlıklar yaşamasına sebebiyet verir. Bunlara örnek olarak;

  • Uyku kalitesinin düşmesi
  • Akciğer ve kalp hastalıkları
  • Koku ve Tat duyularının işlevini yitirmesi
  • Sinüs problemleri
  • Orta kulak iltihabı problemlerini sayabiliriz.

Burnun fonksiyonu havayı devamlı ısıtarak ve nemlendirerek akciğerlere hep sabit kalitede göndermektir. Burun deviasyon yüzünden tıkalı olduğunda, ağzından nefes almaya başlayan hasta ciğerlere kuru, soğuk ve kirli hava göndermek durumunda kalır. Buna bağlı olarak da boğaz, alt solunum yolları ve akciğerler havayı klimatize etmeye çalışsa da başarılı olamayacağı gibi ilgili bölgede ciddi şekilde tahriş, reaksiyon ve hastalıklara neden olur. Ayrıca burun tıkanıklığından dolayı yeterli oksijen alamayan kişinin uyku düzeni ve uyku kalitesi bozulur. Bu nedenle de gün içinde baş ağrısı ve gerek mental gerek fiziksel yorgunluk şikayetleri boy gösterir. Bu sorunlar kişiyi ilerleyen dönemlerde kilo alımı, diyabet ve kalp damar hastalıklarına yatkın düzeye getirebilmektedir.

Burun Eğriliği Nasıl Oluşur?

Burun kemiklerinin orantısız gelişimi ya da burun bölgesine alınan sert darbeler kemik eğriliğine neden olmaktadır. Kişilerin kemik gelişimi yaklaşık 20 yaşına kadar devam ettiğinden bu yaşa kadar eğriliklerin düzelip düzelmediği kontrol edilmeli, düzelmediği taktirde ameliyattan kaçınılmaması gerekir.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lokal ya da genel anesteziyle ve kapalı yöntem kullanılarak yapılan bu ameliyat ile kıkırdak ve kemikte bulunan eğriliklerin düzeltilmesi amaçlamaktadır. Ameliyatta eğriliğe neden olan kemik ya da kıkırdak çıkartılarak düzgünlük sağlanır. Ameliyat yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Ameliyat sırasında eskinde kullanılan tampon dolgu yerine günümüzde slikon malzeme kullanılmaktadır.

Ameliyat Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun kemiği ameliyatı olacak hastanın ameliyata bir hafta kaladan itibaren kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamaları gerekir. Bunun yanısıra sigara ve nargile gibi ürünlerin bir süre kullanılmaması konusunda gerekli özen gösterilmelidir.