Sinüzit Nedir?

Sinüsler,  burun çevresinde bulunan kemiklerin içerisinde yer alırlar. Burada bulunan boşluklu yapılara denir. Yanak sinüsleri, Alın sinüsleri, Gözler arasındaki sinüsler, Geniz bölgesindeki sinüsler olmak üzere yüzümüzde 5 adet sinus bölgesi vardır.

Sinüzit Belirtileri

Kişiden kişiye değişen sinüzit belirtileri genelde baş veya yüz ağrıması olarak bilinirler. Ancak sinüzit belirtisi ağrı ile çok belli olmaz. Sinüzitte ağrı çok düşük bir seviyededir. Sinüzitte öne çıkan ve sık görülen şikayetler, burun tıkanıklığı, seste bozulma, yüz bölgesinde oluşan dolgunluk hissi ve burun akıntısı olarak gözlemlenmektedir.Kronik sinüzit ayrıca ortaya çıkan öksürük, sarı-yeşil renkli koyu kıvamlı burun akıntısı, 10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı (nezle/grip), burun tıkanıklığı ve horlama, geniz akıntısı ile birlikte bazen boğazda yanma olarakta kendini gösterebilir.

Sinüzit Tanı ve Tedavisi

Sinüzit belirtileri yukarıdaki gibidir. Bu tip şikayetlerle gelen hastalara kesin teşhis endoskopik muayene,sinüs tomogrofisi gibi yöntemleri ile konulabilmektedir. Doğru tedavi edilemeyen sinüzit kronik farenjitten, menenjit ve beyin apsesi gibi çok ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. İlaç tedavisi ile sonuç alınamadıysa ameliyat seçeneği gündeme gelmektedir.