Göz Kapağı Estetiği

Yer çekiminin de etkisiyle yaşlanmaya bağlı olarak göz kapağının düşmesi, kişinin daha yaşlı ve yorgun bir görünmesine neden olur. Bu noktada günümüz teknikleri ile çok basit bir müdahalede bulunarak bu sorunun giderilmesi mümkündür. Bu işlem “göz kapağı estetiği” olarak adlandırılmaktadır.

Göz kapağı estetik ameliyatlarının iki ana dalda ele alabiliriz.

Üst Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

Üst göz kapağı estetiği göz üzerindeki kapağın gözün üzerine düşmesi durumlarında uygulanmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan bu işlem yaklaşık olarak 1 ile 1,5 saat arasında sürmektedir. Bu noktada fazla olan kapak derisi ve fazla olan yağ torbacıkları ile gerekli olması durumunda orbikularis kasın bir kısmı alınır. İlerleyen dönemde hafif bir iz kalsa da göz kapağının katlanma yerine denk geldiğinden dışarıdan bakan biri tarafından farkedilmez. Aynı gün taburcu edilen kişi operasyondan bir gün sonra günlük hayatına geri dönebilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı içinde uygulama adımlar ve süresi üst göz kapağı ile aynıdır. Sadece göz altı kapağına işlem uygulanır. Bu defa işlem yapılan alan kirpik dipi olup eriyen dişiler sayesinde en fazla bir yıl içinde iz tamamen kaybolur.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme

Öncelikle operasyon sonrasında göz kapağı üzerine yerleştirilen bantın altında kanama olması gayet normaldir. Ve ilk iki gün işlem bölgesi çevresinde morarma ve şişlik görülebilir. Bu gibi durumlara tedbir olarak hastaya buz uygulaması ve bazı morluk giderici kremler tavsiye edilir. Beş günün sonunda yara durumu kontrol edilerek bantlar çıkarılabilir yahut yeni bantlar ile bir süre daha tedaviye devam edilebilir. İyileşme sürecinde hastanın ağır spor, sauna ve makyajdan kaçınması önemlidir.

Ameliyat Sonrası Olası Yan Etkiler

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra bazı yan etkiler görülebilir, bunlar genellikle beklenen ve geçici durumlardır. Örneği İlk birkaç gün uyku esnasında gözler kapanmayabilir ancak bu durum sişliklerin inmesi ile geçecektir. Bunun dışında bir kaç hafta gözyaşının artması ve görüşte bulanıklık da yaşanabilir. Tüm bunlar geçici etkilerdir. Sadece kanamanın durmadığı nadir durumlarda yeni bir müdahale gerekebilir.