Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği ya da rinoplasti, burun estetiği uzmanı tarafından uygulanan kişilerin görsel ve sağlık amacıyla başvurdukları cerrahi bir işlemdir. Tıp alanında ki ismi ise rinoplastidir. Burun estetiği ile doğuştan ya da alınan bir darbe sonucu burun kemiğinde meydana gelen kaymaların düzeltilerek, estetik bir görünüm kazandırılması amaçlanmaktadır. Burnun kemerli ya da uzun olması, burun ucunun düşüklüğü, burun deliklerinin büyük olması ve asimetrik olması gibi sorunlarla burun estetiği yaptırma kararı alınabilir. Burun estetiği ile burun kaldırma, burun düzeltme işlemleri de gerçekleşmektedir.

burun estetiği

Rinoplasti İşlemi Kimlere Uygulanmalıdır?

Rinoplasti genel itibariyle fonksiyonel sorunlar ve estetik olarak iki amaç için yapılmaktadır. Fonksiyonel problem bulunuyorsa çocukluk çağında, kemik gelişimi tamamlanmadan önce de yapılabilmektedir. Estetik amaçlı ise 14-16 yaşında kemik gelişimi tamamlanmasına rağmen zihinsel ve psikolojik olarak hazır olunması istenmesi nedeniyle 18 yaş itibariyle uygulanabilmektedir. Burun estetiğinde temel amaç fonksiyonel, doğal ve özgüveni artıran bir uygulama yapılmasıdır.

Burun Estetiği Hangi Yaşlarda Yapılabilir?

Estetik ameliyatlar son yıllarda uzman hekimler tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Estetik ameliyat kapsamında uygulanan birçok farklı ameliyat vardır. Göz kapakları estetiği, kepçe kulak estetiği ya da burun estetiği bu ameliyatlara örnek olarak verilmektedir. Burun estetiği yaptırmak isteyenler estetik burun ameliyatı fiyatları ve burun estetiğinin yaş sınırı olup olmadığını merak ediyor. Burun ameliyatı, yaştan ziyada kemiklerin oluşumuna bağlıdır. Bir kişinin kas ve kemik yapısının oturmadan burun estetiği yapmak uygun değildir. Genellikle kişilerin kemik yapısı 18-20 yaşları arasında gelişimini tamamlar.

Rinoplasti Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rinoplasti ameliyatı sonrasında ilk 2 haftada sızıntı ve kan sızıntıları görülmesi olabilmektedir. Kişiler ameliyat sonrasında iki yastığı üst üste koymalı ve baş yukarda kalacak şekilde yatmalıdır. Mutlaka doktorun reçetelediği krem, sprey, antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Yeme ve içmeye dikkat edilmesi, çok çiğneme gerektirecek yiyeceklerin tüketilmemesi ve fazla mimik yapılmaması gerekmektedir. Burun yıkama bu süreçte büyük önem taşımaktadır; ilk günlerde burun için ödem olacağı için ağızdan nefes alınması durumu burun içinde tampon olsun ya da olmasın ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle günde 6-7 kez serum suyuyla ya da deniz suyuyla burun içini yıkanması, kremlerin burun deliklerine sürülmesi önemlidir. Ameliyat sonrasında ilk 4 günde yüzde morluk ve şişlik olabilmektedir. Yine önerilen ilaçların kullanılması sürecin daha rahat atlatılmasını sağlamaktadır.

Kadın ve Erkek Burun Estetiği Arasında Fark Var Mıdır?

Kadın ve erkek burun yapısında estetik açısından bazı farklar mevcuttur. Örneğin burnun dudak ile açısı erkeklerde 90 derece iken kadınlarda bu açı bir miktar daha fazla olmalı yani kadın burnu erkek burnuna oranla biraz daha kalkık durmalıdır. Yapılan cerrahi işlemler arasında ise bir fark yoktur sadece ölçü ve açı miktarları değişiklik göstermektedir. Bunun dışında erkeklerde burnun ucu ile genişliği daha belirgin olabilmektedir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği cerrahi açıdan açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılabilir.

Açık Rinoplasti:

Kıkırdak ve kemikler üzerinde uygulanan işlemler kapalı rinoplasti ile hemen hemen aynıdır. Açık rinoplasti de farklı olarak burun delikleri arasında küçük bir kesik açılarak cerrahi görüş açısı artırılır. Özellikle ileri derecede deformite yaşayan ve daha önce sekonder cerrahi olarak adlandırılan estetik operasyon geçişmiş kişilerde bu yöntem tercih edilir.  Avantajı geniş görüş açısı, dezavantajı ise iyileşme sürecinin uzun olmasıdır.

Kapalı Rinoplasti:

Bu yöntemde kesiler burun deliğinin içinden yapılır. Kemikler üzerinde uygulanan işlem açık rinoplasti ile aynı olmasına karşın görüş açısı oldukça azdır. Ancak dikiş izinin burun içinde olması ve iyileşme sürecinin kısmen de olsa daha hızlı olmasından dolayı tercih edilebilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Yapılır mı?

Ameliyat olmadan buruna kısmen estetik yapmanın bazı yöntemleri bulunmaktadır. Bunları; burun ucu botoksu, burun dolgusu ve iple burun kaldırma olarak sıralayabiliriz. Ameliyatsız yapılan estetik uygulamaların dezavantajı ise genellikle uzun süre etkilerinin devam etmemesidir.

burun estetiği