Tıbbi adıyla rinoplasti, burun şeklinin estetik ya da fonksiyonel nedenlerle düzeltilmesi için yapılan bir cerrahi işlemdir. Plastik cerrahi içinde özel bir uzmanlık gerektiren alandır. Burun kemiği ameliyatı kaç saat sürer sorusu sıklıkla sorulsa da operasyonun kapsamına, teknik zorluklara ve hastanın bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Burun Kemiği Ameliyatı Kimlere ve Neden Yapılır?

Bazı kişiler, burunlarının genel şeklini, boyutunu veya kontürlerini beğenmezler. Burun ucunun yüksekliği, kemerin belirginliği ya da kanatların genişliği estetik kaygılar bu operasyonla düzeltilir. Önceki ameliyat sonrası istenmeyen sonuçlar alınmışsa, düzeltilmesi için yapılabilir. Bazı bireyler, burunlarının yüzleriyle orantılı olmadığını düşünür. Bu durumda yüzle daha uyumlu bir şekilde şekillendirilir.

Burun Kemiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Burun kemiği ameliyatı kaç saat sürer sorusuna net bir cevap verilemez çünkü belirli nedenlerle yaptıran vardır. Örneğin, burun içerisindeki yapısal sorunlar solunum zorluklarına neden olur. Kazalar, spor yaralanmaları veya diğer travmatik olaylar sonucunda burun şeklinde değişiklikler meydana gelir. Doğuştan gelen burun anormallikleri hem estetik hem de fonksiyonel sorunlara yol açar ve rinoplasti ile düzeltilebilir. Her yaş grubundan insana da uygulanabilir, ancak genellikle burun gelişimini tamamlamış bireylere yapılır. Kızlarda 16-17, erkeklerde 18-19 yaşlarında olur. Ancak, fonksiyonel sorunlar söz konusu olduğunda, doktorun önerisiyle daha erken yaşlarda da rinoplasti yapılır.

Burun Kemiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer ve Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilir, ancak bazı durumlarda lokal anestezi de uygulanır. Genellikle 2 ana teknikle gerçekleştirilir. Kapalı rinoplasti de, kesikler burun içerisinde yapılır, böylece dışarda iz kalmaz. Açık Rinoplasti de, burun ucunda cilt altında bir kesik yapılır. Yapısına daha geniş erişim sağladığı için daha detaylı değişiklikler için daha uygundur. Burundaki kıkırdak ve kemik, istenen şekli elde etmek için yeniden şekillendirilir. Kemerin azaltılması, burun ucunun kaldırılması veya kanatlarının daraltılması gibi değişiklikler yapılır.

Eğer hastada deviasyonu varsa düzeltilir. Hava yolunun açılmasına yardımcı olur ve solunum sorunlarını giderir. Burun kemiği ameliyatı ardından burunda şişlik, morluk ve ağrı olabilir. Bu belirtiler genellikle birkaç hafta içinde azalır. Buruna destek sağlamak için alçı veya bandaj uygulanır. Ayrıca burun içerisine yerleştirilen tamponlar, iç kanamayı engellemeye yardımcı olur.

Burun Kemiği Ameliyatı Nasıl Yapılır

Burun Kemiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun kemiği ameliyatı kaç saat sürer neden yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Estetik ve fonksiyonel nedenlerle yapılır. Operasyonun ardından, doğru bir iyileşme süreci, istenen sonuçların elde edilmesi için kritik bir öneme sahiptir. Ameliyat sonrası burun üzerine bir alçı veya sert bir bandaj uygulanır. Aynı zamanda, burun içerisine kanamayı engellemek ve şekli korumak amacıyla tamponlar yerleştirilir. Gözlerin altında ve burun çevresine morluk oluşabilir ve yüzde şişlikler görülür. Bu belirtiler genellikle ilk birkaç gün içinde en yoğun seviyeye ulaşır ve sonrasında azalmaya başlar. Ameliyat sonrasında hafif-moderate arasında ağrı oluşur. Bu ağrılar, doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.

Burun kemiği ameliyatı bittikten genellikle 7-10 gün sonra alçı ve tamponlar çıkarılır. Bu süreçte burun şekli daha belirgin hale gelir, ancak hala belirli ölçüde şişlik olur. Çoğu hasta, operasyondan sonraki ikinci hafta içerisinde aktivitelere dönebilir. Yoğun fiziksel aktivitelere başlamadan önce doktorunuzun onayını almalısınız. Şişlikler, ilk ayın sonlarına doğru büyük ölçüde azalacaktır. Şişliklerin tamamen inmesi, bazı hastalarda bir yıla kadar sürebilir. Bu süre zarfında burun şekli tam olarak oturacaktır.

Ameliyat sonrası başınızı yüksekte tutmak, şişliği ve morlukları azaltmaya yardımcı olur. Sigara içmek, iyileşme sürecini yavaşlatır ve komplikasyon riskini arttırır bu nedenle sigara kullanımından kaçınılmalıdır. Doktorunuzun tüm öneri ve talimatlarına uymak, sağlıklı bir iyileşme süreci için esastır. İyileşme süreci, doğru bakım ve doktor önerileriyle başarılı bir şekilde tamamlanabilir. İyileşme süresi boyunca sabırlı olmak, sonuçların tam anlamıyla ortaya çıkmasını beklemek önemlidir. Burun kemiği ameliyatı kaç saat sürer gibi sorularınız varsa bizimle iletişime geçerek sorularınıza cevap alabilirsiniz.